3

«

»

Rgs 16

Įspūdžiai apie Kiniją iš pirmų lūpų!

Ko gero, visų keliaujančių į Kiniją nemuniečių „Google“ paieškos laukuose jau buvo atsiradusi tokia paieškos frazė kaip: „Ką žinoti prieš vykstant į Kiniją?“. Nenuostabu – Kinija ypatingai turtingos kultūros šalis, kuri ganėtinai skiriasi nuo Lietuviškosios. Tačiau nemuniečių laimei, visos kelionės metu juos lydės buvusi nemunietė, Rita Auškalnytė, kuri jau kurį laiką gyvena Kinijoje. Jums, nemuniečiai, ji rašo laišką ir dalinasi savo patirtimi bei įspūdžiais:

Einu aš vieną dieną po darbo plačiu Harbino (Kinija) aveniu. Mano kvartalas ramus : čia statybų daugiau nei žmonių. Nors įprastai^82AFD18BC4BE2F1C6EDEFBBC8D5928203A82D0E4D543D69C10^pimgpsh_fullsize_distr Kinijoje būna atvirkščiai : žmonės tiesiog veržiasi iš visų pakampių. Prisivalgiau darbe vėl tų ryžių su kiauliena riebiausiame padaže. O kaip pasiilgau kokių skanių salotų ir pieno produktų! Jie čia yra tikrai aukso vertės. Atvykus pirmaisiais mėnesiais buvo sunku su  lazdelėmis valgyti, tačiau po kasdienių treniruočių (pusryčiai, pietūs, vakarienė) įgūdžiai greitai atsirado. Šiaip, jeigu ne riebus kinų maistas valgykloje, darbas visumoje man labai patinka. Kiekvieną dieną viešbutyje sutinku įvairiausių žmonių, atvykusių iš įvairiausių pasaulio kampelių. Kolegos kinai – itin draugiški ir myli užsieniečius, o ypač šviesiaplaukes užsienietes. Mano sutartis baigiasi kovą, tačiau jaučiu, kad gali tekti pasilikti Vidurio Šalyje (Kinija kinų kalba reiškia „Vidurio/Centrinė šalis“). Mano Harbinas dažnai lankstinukuose ir internete pristatomas kaip Šiaurės Azijos Paryžius. Realybėje jam iki Prancūzijos sostinės kaip iki Mėnulio. Visgi jis man labiau patinka nei tikrasis Paryžius, kuriame praleidau beveik ketverius metus. Kinai darbe yra dažnai tragiški : jiems trūksta motyvacijos, žinių, noro prisiimti individualią ^CEACE9E3BE0994F8E3FE29EE152FF2443BBFAD3A44F1CF968E^pimgpsh_fullsize_distratsakomybę už savo veiksmus, tačiau kaip kolegos ir draugai, jie žymiai nuoširdesni ir paprastesni už prancūzus. Taip pat lenkiu galvą prieš jų bendruomeniškumą ir norą padėti nelaimėje. Taip beeinant  tuo plačiu aveniu, mane „užtraukia ant lyrikos“. Išsitraukiu savo ausinukus. Grojaraštyje tarp gausybės įvairių dainų ir įrašų aš pasirenku „Oi tu rugi rugeli“ ir „Vieversio rytas“. Atsimenu, kaip širdis virpėjo juos grojant per Dainų šventę. O ir kanklių partija pirmajame buvo sunki! Vien šešioliktinės. Po jų eilė mano mėgstamai „Gieda gaideliai“. Žingsniuoju ir pati pradedu dainuoti balsu, o širdis tiesiog rėkia iš džiaugsmo. Praeina pora kinų šalia. O man tai „dzin“, dainuoju ir vargo nematau.

Net ir būdama labai toli (vis dar negaliu patikėti, kad esu visai netoli Šiaurės Korėjos ir Rusijos miesto Vladivostoko), jaučiu ir dažnai prisimenu „Nemuną“. Tikiuosi, kad pavyks jus visus pamatyti jau už mėnesio Pekine. Turėsite savo didžiausią fanę, kuri šauks iš tribūnų. Tačiau prieš kelionę, pasiruoškite šiems išbandymams:

  • Valgyti su pagaliukais.^91DEC639E46572BDC5DC5852D54E2B91CD6D2E80C6F96EA8CE^pimgpsh_fullsize_distr

Tai vienas svarbiausių kasdienos įgūdžių. Reikia laiko ir pastangų, kol kiekvienas ryžis „pasiduoda“ jūsų pagaliukų valdymo manierai. BET… Tai gali būti puiki proga „sukusti“ visoms dietų besivaikančioms sieloms: pusvalandį pražaidus su lazdelėmis lėkštėje ir sugebėjus tik kelis kąsnius „pagauti“, apetitas pats pradingsta. Visgi, mieli draugai, noriu informuoti, kad alus yra visur alus.

  • Būti apgauti vietinių prekeivių .

Dauguma užsieniečių, ypač europiečių, yra matomi kaip vaikščiojantys pinigų maišai, kuriuos reikia kažkaip „pradurti“. Kartais labai pikta, kai už tą pačią paslaugą ar prekę sumoki žymiai daugiau nei vietinis. BET… Tai bus puiki proga panaudoti derybų įgūdžius, o jei juos lydės dar ir „Nemuno“ energija!! Kinai prekeiviai pradės jūsų bijoti.

  • Sutikti žmonių, kurie „naglai“ atsistos prieš jus eilėje.

Kinijoje kai kurie paprasti mandagumo standartai, mūsų akimis žiūrint, yra dažnai nelabai gerbiami. BET… Tai jums bus puiki proga išmokti porą gerų kiniškų frazių kaip „nebūk naglas, stok į eilę“.

  • ^04BF925232868A3E0CEF4762C2D2E3EDD4156E123BE8459E34^pimgpsh_fullsize_distrSutikti šiltų žmonių, kurie padės kuo galėdami ir jus palydės plačia šypsena, kad ir… bedante

Kinai džiaugiasi matydami užsieniečius savo šalyje. Ir labai tikiuosi, kad turėsite tokią laimę sutikti bent porą žmonių, kurie sušildys jūsų širdis. Čia tokių tikrai yra daug!

  • Prisipirkti pigiausių “Made in China” menkniekių, kurie sulūš jau kitą dieną

Kinų produkcija kokybės standartais dažnai yra labai toli nuo sutinkamos Europoje. O kokybiški dalykai yra brangesni nei Lietuvoje. (Geriau net negalvokite, kaip jūs čia prisipirksite pigios elektronikos ir ją užkišite laisvą vietą tautinių rūbų maiše) BET… Nepraleiskite progų įsigyti kiniškos kultūros prekių ar paslaugų kaip kiniškas masažas, vakaras kiniškoje KTV karaokė, tradicinės medicinos dalykai arba maistas!

  • Prisiragauti įvairiausio kiniško maisto^DDDB1DA71CAEC81A9541603560D7CEC9D13A5ADCD32517E886^pimgpsh_fullsize_distr

Tai yra viena svarbiausių užduočių atvykus čia! Kiniška virtuvė yra tokia didelė kaip ir pati šalis. Aš jau ragavau troškintų lervų. Skanu! Kaip geri traškučiai žiūrint filmą.

  • Pamatyti tokią masę žmonių, kurią regėjote tik filmuose

Kinijos galybė pasireiškia jos žmonių kiekyje. Ir jie bus visur. Ir jų bus daug. BET… Neišsigąskite tos masės. Kinai yra draugiški ir tikrai jūsų nesuvalgys. Bus proga draugų susirasti ir apie gyvenimą pašnekėti. O jei kur užlys eilėje, galėsite panaudoti jau minėtą frazę kinų kalba.

  • Atrasti panašių spalvų su Lietuva.

^9A4BA6A339DD149E4AF843CAC930C0B90E83CA3BF652C63A8D^pimgpsh_fullsize_distrKinija yra komunistinė šalis su šiokiu tokiu laisvos rinkos kvapeliu. Visi, kurie mena Sovietų Sąjunga, tikrai atras panašumų su ja Kinijoje. Ir gerų ir blogų.

 

Esu tikra, kad Nemuniečiai užkrės kinus savo gera nuotaika ir energija !

Geros jums kelionės. Tikiuosi, kad ji bus vieną iš tų apie kurią dar daug „Nemuno“ kartų per vakarones šnekės.

 

    Nemuniečiai taria nuoširdų ačiū nemunietei Ritai už palaikymą ir pagalbą ! Iki greito susitikimo!